Szent György hazánkban
Shapira 2010.04.05. 13:19

Bizonyára mindenki ismeri Sárkányölő Szent György legendáját. A lovag legyőzte a környék lakóit már régóta zsargolató sárkányt, s ezzel örökre beírta magát a néphagyományokba. Azt azonban már kevesek tudják, hogy Györgynek hazánkban is volt (és van) jelentős kultusza. Ha érdekel, mennyiben alakította népi hagyományainkat a régi legenda, kattints a Továbbra!
Sárkányölő Szent Györgyre rengeteg utalást, vonatkozást láthatunk Magyarország történetében. Például a középkorban felépített Szent György-kápolna a hős lovagot kívánta dicsőíteni, akárcsak rengeteg más templom és monostor. A legjelentősebbek azonban mégiscsak a lovagrendek, például az 1318-ban alapított Szent Görgy-vitézek lovagrendje, melynek alapítója Károly Róbert volt. Az első rend, amiben azonban már a sárkány is fontosabb szerepet kapott, az a nemes egyszerűséggel Sárkányrendnek nevezett, 1408-ban alapított szervezet.
A híres középkori magyar család, a Báthori-család is a szent sárkányölőt választották meg a rokonság védelmezőjének. Címerükbe egy sárkányalakot hímeztek, ami emléket állított a legendájuknak: állítólag a 13. század elején Opos, a család egyik tagja hősies küdelemben legyőzte a vad sárkányt, mely az Ecsedi-láp környékén garázdálkodott - természetesen György segítségével. Ezután alakultak ki a sárkányos mesék, melyekben a hős fiú legyőzte a hét (esetenként tizenkét) fejű gaz sárkányt.

Nyírbátor címere is György harcának állít emléket
A középkort és a török benyomást követően, azaz a barokk korban Szent György még jelentősebb patrónussá nőtte ki magát - igaz, ami igaz, addigra már sokan elfeledték, hogy György tulajdonképpen miért is lett híres... azaz elfeledték magát a sárkányt. Ez a folyamat egyre erősödött, olyannyira, hogy a 18. században és azt követően a legendát már kevesen ismerik, bár maga Szent György alakja még mindig jelentős, mint védelmező szentség.

Csuba Ferenc és a táltos sárkány
|