Komodói sárkányok születtek
Shapira 2010.04.04. 15:11

A világ legnagyobbra megnövő gyíkfaja, a komodói sárkány (Varanus komodiensis) ugyan még nincs teljesen kihalófélben, de státuszát tekintve sebezhető, tehát előbb-utóbb számára is elérkezik a vég - a szakértők szerint kevesebb, mint 3000 példány él vadon.
Hogy ezt megelőzzék, az állatkertek és a tudósok már évek óta próbálják tenyészteni ezeket az állatokat - sikerrel. Nemrégiben történt ugyanis, hogy huszonöt fióka kelt ki a tojásából egy indonéziai állatkertben.
A komodói sárkányok különös élőlények, és eddig többször is meglepték a tudósokat - néhány hónapja számoltam be róla, hogy nemrég derült ki: harapásuk nem a nyálukban található tömérdek kórokozó baktériumtól veszélyes, hanem mert valóban mérget termelnek. Pár éve pedig egy érdekes képességükre derült fény: képesek úgynevezett "szűznemzésre". Talán ennek tudható be, hogy a tojások, amikből az említett fiókák kikeltek, nem kettő, hanem három sárkánygyíktól származnak, ami elsőként furcsának hangozhat.

Ugyan az európai tudósok csak 1912-ben fedezték fel,
az indonéz benszülöttek már régóta ismerték az általuk
"buaja duratnak", azaz "szárazföldi krokodilnak" hívott gyíkokat.
Az Indonéziában (azon belül Jáva szigetén) található Surabaya Állatkertben csaknem nyolc hónapnyi inkubátoros kezelés után törték fel az őket körülvevő héj felszínét a kis sárkányok. Testsúlyuk még igen apró (80-120 gramm), tekintettel a kifejlett egyedek tömegére: azok akár 100 kilogrammosak is lehetnek. Az új porontyokkal együtt hatvankilencre emelkedett az állatkertben élő komodói gyíkok száma, vagyis a Surabaya rendelkezik Délkelet-Ázsia legnagyobb sárkány-állományával.

A komodói sárkányok a régi idők hatalmas hüllőinek,
a dinoszauruszoknak állítanak emléket három méteres test-
hosszukkal.
Az intézményben egyébként még további tizenegy fióka kikelésére számítanak, remélhetőleg az elkövetkezendő egy hónapban. Úgy látszik, talán sikerül fenntartani ezt az ősi fajt.
|