Új Dugald Steer-interjú
Shapira 2009.09.20. 10:17

Samantha Group, a scholastic.com egyik újságírója pár hete interjút készített Dugald Steer-rel, a Sárkánytan-sorozat írójával. Kérdezte a könyvírásról, a gyerekkoráról, a jövőbeli terveiről, szabadidejéről. Én az interjút lefordítottam magyar nyelvre.
Kattints a tovább gombra az interjú magyar nyelvű elolvasásához!
Mi inspirálta, hogy megírja első könyvét?
Gyerekkorom óta szerettem a sárkányokat. Mikor megtudtam, hogy a Templar Publishing egy fiataloknak szóló, rejtett tartalmakkal és színes képekkel teli könyvet akar kiadni, s hogy e sorozat első témaja a sárkányok lesznek, azonnal szerződést írtam alá. Ezután készen lettem a könyvvel is.
Dr. Drake egy teljesen kitalált karakter, vagy valamiben hasonlít magára is?
Először teljesen kitalált karakternek indult, de aztán mikor a könyv felével kész voltam, és megírtam a könyv első oldalában található levelet, rájöttem, hogy óhatatlanul beleszőttem valamit az én jellememből Drake-ébe.
Milyen emberekből tevődött össze Drake magán kívül?
Minden viktoriánus kori természettudósra hasonlít. Charles Darwinra, például, aki szinte körbehajózta a Földet, és felfedezte az evolúció csodás folyamatatát. Vagy dr. Livingstonra, aki meg akarta keresni a Nílus forrását. Ők mind Drake testvérei lehettek volna.
Miben hasonlítasz Drake-re?
Ha élnének (még) sárkányok, én is ugyanolyan elszántsággal védelmezném őket, mint ő. Egyébként Drake szereti a gyerekeket, akárcsak én is.
Azt írja, a fiatal Drake-t lenyűgözte az őslénytan. Maga hogy volt ezzel?
Mikor 11 éves voltam, olvasgattam dinoszauruszos könyveket, de akkor még nem voltak benne képek, s a szövegek sem voltak olyan érdekfeszítőek, mint ma. Szerettem azonban Tolkien professzor fő műveit, A hobbitot és A Gyűrűk Urát. A kincses sziget pedig, melyet Robert Louis Stevenson írt, szerintem az egyik legjobb gyerekkönyv. Természetesen szerettem még C. S. Lewis műveit is.
A lányom 12 éves. Mit olvasott maga, mikor 12 éves volt?
A fenti könyveket, ám az idő múltán már csak A Gyűrűk Ura maradt meg a kedvenceim közt.
Mi tetszik magának A Gyűrűk Urában?
Az, hogy Tolkien professzor olyan természetességgel ír a világáról, mintha valóban létezne vagy létezett volna. Szinte abban a világban élt, minden egyes fáját, dombját megalkotta.
Mikor ír egy könyvet, miféle kutatómunkákat végez?
Legtöbbször az interneten vagy szakkönyvekben nézek utána a témának. Például amikor az Egyiptológiát akartam megírni, fél éven át csak gyűjtöttem az információkat. Még álmomban is múmiák kísértettek.
Ön szerint miért szeretik a sárkányokat a gyerekek?
Mert nagyon és fenségesek, ám néha gonoszak is. Képesek tüzet fújni, és ágyuk kincsből van. Egyszerűen lenyűgözik a sárkányok a gyerekeket, tátott szájjal nézik a róluk szóló filmeket és könyveket. Sőt, bevallom, néha még én is így vagyok ezzel.
Hisz a mitikus lényekben, mint amilyen a jeti vagy a kraken?
Nos, a krakenről, az óriási, hajókat kettétépő tintahalról kiderült, hogy valójában létezik, csak épp nem annyira vérszomjas. Az óriás tintahalat a tudósok már régóta vizsgálgatják, is igen ritka faj. A jeti pedig... nem is tudom, mit mondjak.
Olvastam az egyik hírlevelét, amit az ologyworld.com regisztrált tagjai szoktak kapni. Benne volt egy mottó: "Carpe Diem". Ez mit jelent?
Nagyjából annyit, hogy "élj a mának". Ne szalassz el semmilyen pillanatot, érezd át az ízét minden egyes eseménynek. Ne gondolj a jövőre, gondolj a jelenre, s arra, hogy még élsz.
Maga szerint a történelem fontos?
Egy kissé filozofikus válaszom van. Igen, mert tudnunk kell, honnan származunk. Akkor ismerhetjük csak a jelent, ha ismerjük a múltat is. Mondtam, hogy filozofikus lesz.
Melyik könyvet volt a legnehezebb megírni?
A Sárkányszemet, ami egy tervezett regénysorozat első része volt. Mivel nem voltam jó regényíró, legalábbis szerintem, sokat vesződtem a szöveggel, ráadásul eközben dolgoztam a Szörnytan című könyvemen is.
Mit csinál szivesen a szabadidejében?
Kerékpározok a feleségemmel, Annával. Van egy kis hegy nem messze tőlünk, ott sokat szoktunk túrázgatni.
Mi lett volna, ha nem tud a Templar új könyvsorozatáról?
Ugyanúgy gyerekeknek írtam volna könyveket. Az Ológia-sorozaton kívül rengeteg más könyvet is írtam, melyek nagy része verseskötet, és nincsenek kiadva.
És ezen kívül?
Talán paleontólgus (őslénykutató) vagy történész...
Mi az, ami segíti a kreativitásban?
Az, hogy szeretem az írást, szeretem amit csinálok. Nem tudnám megunni.
|